„Śląsk bez maski” przez cały luty na Akademii Muzycznej w Katowicach

Przez cały luty jesteśmy z wystawą najlepszych prac najlepszych fotoreportaży 12 edycji konkursu fotograficzno-filmowego Obiektywnie śląskie „ŚLĄSK BEZ MASKI” na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
To już tradycja, że w tych pięknych przestrzeniach uczelni eksponujemy laureackie prace kolejnej edycji.
Atrium Akademii jest kolejnym miejscem ekspozycji wystawy po NOSPR-ze. W marcu będziemy prezentować wystawę w Szybie Maciej w Zabrzu, a następnie na dworcu PKP w Katowicach.
Autor zdjęć: Paulina Steć

Wystawa prezentuje najlepsze fotoreportaże XII edycji konkursu fotograficzno-filmowego Obiektywnie śląskie. Hasło przewodnie edycji 2021 brzmiało: ŚLĄSK BEZ MASKI.  Napłynęły 134 prezentacje konkursowe, w tym 110 fotoreportaży, 14 filmów i 10 fotokastów. Temat można było zinterpretować dowolnie. Każda praca jest inna, każda pokazuje subiektywną wizję  autora. Nie brakuje w nich odniesień do rzeczywistości covidowej, aczkolwiek wielokrotnie przedstawianej z innej perspektywy oraz prac przedstawiających oblicze Śląska odartego z wszelkich masek. Laureatów wyłoniło jury w składzie: Tadeusz Rolke, Tomasz Sikora, Adam Sikora, Antoni Cygan oraz Jacek Joostberens. Finał konkursu wraz z uroczystym otwarciem wystawy odbył się 22 października 2021 w budynku NOSPR-u w Katowicach. Wszystkie prace konkursowe można oglądać na stronie http://obiektywnieslaskie.pl/.

(…) Wyczuwalna jest niemal we wszystkich pracach powaga, rodzaj wyciszenia, prowokujący do spotkania się z samym sobą. Wreszcie wyczekiwane zdjęcie masek nastąpiło, zadziałało jak oczyszczenie, pomogło, ochłonęliśmy i mogliśmy przystąpić do twórczych podsumowań. Ich efekt widać w fotograficznych i filmowych zapisach ich autorów, zróżnicowana narracja, czasami kontrowersyjna, ale zawsze szczera, prowokuje widza do dialogu z twórcą (…) Jacek Joostberens (juror)


Relacja z finału wraz z listą laureatów oraz linkami do ich prac znajduje się tutaj: https://obiektywnieslaskie.pl/relacja-z-12-gali-finalowej-obiektywnie-slaskie-wyniki/