Jury

Tadeusz Rolke

jeden z najwybitniejszych fotografów. Uznawany za prekursora polskiej fotografii reportażowej.Urodził się w 1929 roku Warszawie, gdzie mieszka do dzisiaj.  Początki jego twórczości przypadły na lata 50. XX w. Więziony w okresie stalinizmu. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W fotografii reportażowej starał się oddawać polską rzeczywistość, tworzyć interwencyjną fotografię reportażową. Zajmował się m.in. warunkami życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach. Rejestrował też życie artystyczne stolicy. Publikował w tygodnikach: „Stolica”, „Świat” oraz w miesięcznikach „Polska” i „Ty i Ja”. Fotografował modę dla „Przekroju”, ukazującego się wówczas w Krakowie. Od 1970 r. przebywał na emigracji w Niemczech.

Jego prace znalazły się na łamach „Sterna”, „Die Zeit”, „Der Spiegel” i „Art”. W Polsce ponownie w latach 80. Autor wystaw fotograficznych, m.in.: „Świat to teatr”, „Przemoc, seks, nostalgia”. Przewodniczył jury Konkursu Polska Fotografia Prasowa ’99. Obecnie współpracuje z „Magazynem Gazety Wyborczej” i wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii dr Mariana Schmidta. Jest współzałożycielem wydawnictwa „edition.fotoTAPETA”, mającego siedzibę w Warszawie i Berlinie.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

25 czerwca 2010 roku Tadeusz Rolke został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Więcej

Tomasz Sikora

Fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 84 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii gdzie mieszkał przez wiele lat. Autor międzynarodowych kampanii reklamowych dla Hoteli Sheraton, Intercontinental, Singapore Airlines, Reebok a także dla takich gigantów mody jak Armani czy Prada. Wystawy jego prac prezentowane były w Europie, Azji, USA i Australii. W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną.

W 2009 roku, nakładem wydawnictwa ZNAK ukazał się album „Tomek Sikora światłoczuły” zawierający kilkaset zdjęć oraz wiele anegdot. W 2011 roku powstał album „Fryderyk Chopin. nastroje kompozytora w obrazach fotograficznych Tomka Sikory. W 2014 Boni libri wydaje album „Cztery pory roku”. W ubiegłym roku Agora wydała książkę KAPITALNIE – Tomek Sikora w rozmowach z Dorotą Wodecką bogato ilustrowaną najważniejszymi zdjęciami autora.

W poszukiwaniu tego co wyjątkowe, Sikora wędruje z aparatem po świecie od ponad 30 lat. Tajniki sztuki fotografowania poznawał podczas rocznej praktyki w paryskim studiu Kodaka. Już wtedy dostrzeżono jego wyjątkową zdolność zatrzymywania w kadrze ulotnych obrazów rzeczywistości. Z wędrówek po ulicach Paryża przywiózł do Polski kilka tysięcy pełnych barw slajdów, które otworzyły mu drogę do kariery reporterskiej w Tygodniku Ilustrowanym Perspektywy. Z magazynem współpracował przez blisko 10 lat. Jednocześnie tworzył zdjęcia do kalendarzy LOT i FSO stawiając pierwsze kroki na polu fotografii reklamowej. W tym okresie powstał również jeden z jego najbardziej rozpoznawalnych projektów „Alicja w krainie Czarów” – cykl czarno-białych fotografii kolorowanych aerografem. W 1982 roku, nie widząc dalszej możliwości rozwoju w ogarniętej stanem wojennym Polsce wyjechał do Australii, gdzie prowadził warsztaty w Victorian Collage of Arts i sukcesywnie rozwijał swój warsztat zarówno w obszarze fotografii reklamowej, jak również artystycznej. Od połowy lat dziewięćdziesiątych swój prywatny czas dzieli pomiędzy Polskę i Australię, natomiast jego działalność fotograficzna nabrała prawdziwie międzynarodowego charakteru.

Jak sam mówi, fotografia jest dla niego nieustannym poszukiwaniem, w którym nie ma granic, pod warunkiem, ze fotograf sam ich sobie nie wyznacza.

Więcej

Adam Sikora

reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych oraz fabularnych, fotografik, malarz, pedagog, doktor sztuki filmowej. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi (1988). Wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Jest autorem zdjęć do blisko dwudziestu filmów dokumentalnych i tyleż samo filmów fabularnych, z których zwłaszcza te realizowane wspólnie z Lechem Majewskim – Pokój saren (1997), Wojaczek (1999), Angelus (2001), Młyn o krzyż (2010), Jerzym SkolimowskimCztery noce z Anną (2008), Essential Killing (2010) i Piotrem Dumałą – Las (2009) przyniosły mu wiele prestiżowych nagród i powszechne uznanie. Za zdjęcia do filmu „Esential Killing” J. Skolimowskiego otrzymał Złote Lwy.

Najnowsze filmy Adama Sikory to Miłość w mieście ogrodów (2017) oraz Autsajder (2018).

Więcej

Jacek Joostberens

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach (1992-1997). Profesor sztuk plastycznych. Pracuje w Politechnice Śląskiej (Wydział Architektury, Katedra Sztuk Pięknych i Projektowych) i Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS we Wrocławiu (Katedra Grafiki). Prowadzi pracownie: rysunku, druku wypukłego, typografii, projektowania graficznego i fotografii.

Zajmuje się: grafiką artystyczną, grafiką projektową, scenografią, fotografią, wystawiennictwem. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków O/ Gliwicko-Zabrzański, Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Laureat prestiżowych konkursów graficznych, m. in.: Nagrody Głównej w Międzynarodowym Triennale Grafiki „Idea – proces – przekaz” w Krakowie w roku 2012. Brał udział w 20. wystawach indywidualnych i ponad 180. zbiorowych w Polsce i za granicą.

Jak mówi o sobie: „Sztuka była i jest dla mnie najważniejszym sposobem na życie”.

Więcej

Antoni Cygan

artysta malarz, profesor sztuki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Zamiejscowego Wydziału Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Tomasza Jury oraz w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja S. Kowalskiego. Od 1992 roku pracuje w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie prowadzi Pracownię Rysunku dla studentów lat II-V. Wybrany Rektorem Uczelni na kadencję 2012-2016, oraz 2016-2020.

Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, między innymi w Zabrzu, Katowicach, Gliwicach, Lionie, Helsinkach, Opawie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest autorem kilku cykli Drogi Krzyżowej w świątyniach w Zabrzu, Gliwicach, Licheniu oraz w Suzuka (Japonia). Zajmuje się również projektowaniem wnętrz kościołów.

Więcej