Relacja z warsztatów z Michałem Łuczakiem

W minioną sobotę miały miejsce warsztaty pt. Jak stworzyć cykl fotograficzny? Prowadzącym spotkanie był Michał Łuczak –  fotograf, kurator, pedagog, autor wielu publikacji fotograficznych, absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie, członek kolektywu Sputnik Photos. Warsztaty były zorganizowane w ramach tegorocznej edycji projektu Obiektywnie śląskie. Spotkanie otworzyła koordynator projektu Anna Kokolus, podkreślając wagę tematu właściwego doboru zdjęć do prezentacji chociażby konkursowych.

„Nie sam fakt robienia zdjęć jest najważniejszy, a to co się z nimi później stanie”- tymi słowami rozpoczął sobotnie warsztaty Michał Łuczak. Dokonując wyboru zdjęć czy to do publikacji czy to do wystawy znajdujemy się w bardzo ciekawym momencie w fotografii- dodał. Dlatego też niezbędny jest udział osoby trzeciej: kuratora, edytora, selekcjonera – kogoś, kto doda naszemu wyborowi obiektywizmu. Jedną z zasad selekcji zdjęć przez nas samych powinna być reguła „kill your darlings” – czyli usunięcia naszych ulubionych zdjęć, gdyż najczęściej nie są to te najlepsze.  Bardzo ważna jest analiza kto jest odbiorcą moich zdjęć, relacja: twórca- odbiorca oraz kontekstualność: wybór zdjęć na konkurs, na wystawę, do publikacji. Pamiętajmy o tym, że „niewinne oko nie istnieje”- bo zawsze jest „skażone” subiektywizmem.

Michał Łuczak podjął wątki roli fotografii we współczesnym świecie  – w tym podatności społeczeństwa na manipulację zdjęciami,  wyjaśnił również różnicę między fotoreportażem a dokumentem  – ten pierwszy to nie tylko zdjęcia, ale również krótki tekst wyjaśniający przedstawioną sytuację. Przedstawił też kilka szkół  i sposobów układania zdjęć:  Smitha, Bechera, Heidera/Simmela.  Podkreślił również ogromna rolę szukania balansu między dosłownością przekazu a jego otwartością.

Na uczestników warsztatów czekało  kilka  zadań- w tym układanie cykli fotograficznych ze zdjęć przygotowanych przez prowadzącego. W drugiej części spotkania każdy  prezentował swoje zdjęcia, w  ten sposób mogliśmy poznać zarówno wrażliwość poznawczą danego fotografa  a następnie uczestnicy mieli za zadanie dokonania wyboru zdjęć. Każdy mógł liczyć w tej kwestii na cenne rady Michała Łuczaka.

Dziękujemy prowadzącemu za niezwykle interesujące i inspirujące  warsztaty oraz cenne rady dla adeptów fotografii. Kolejne odbędą się już w listopadzie. Informacje już wkrótce. Serdecznie zapraszamy!

Fot. Paulina Steć

Tegoroczna edycja projektu Obiektywnie śląskie jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie jest również współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.