Premiera spotu promującego XV jubileuszową edycję Obiektywnie śląskie

Premierowo prezentujemy SPOT PROMUJĄCY XV jubileuszową edycję projektu fotograficzno-filmowego Obiektywnie śląskie.

To tylko kilkadziesiąt sekund, które pokazują esencję tegorocznej edycji. W rolach głównych sami jurorzy, niezwykłe osobowości świata kultury i sztuki: Tadeusz Rolke, Tomasz Sikora, Antoni Cygan, Jacek Joostberens i Adam Sikora.

Przypominamy, że na prace konkursowe: fotoreportaże, filmy i fotokasty w temacie: CAŁY TEN ŚLĄSK czekamy do 15 września. Więcej info na: https://obiektywnieslaskie.pl/regulamin/
Ale jubileuszowa 15-tka to nie tylko konkurs, ale też wiele niespodzianek. Zresztą zobaczcie sami!
Materiał jest dostępny na:
– kanale Youtube: https://youtu.be/tYbdztUW0t8
– bezpośrednio można go pobrać tutaj: https://we.tl/t-w8lvFuoRM8
Realizacja video: Radosław Kaźmierczak
***
1 lipca 2024 roku ruszyła XV jubileuszowa edycja projektu fotograficzno-filmowego Obiektywnie śląskie. W związku z tym, iż jest to edycja jubileuszowa czeka na Państwa w tym roku wiele niespodzianek.
Tematem przewodnim konkursu jest hasło: CAŁY TEN ŚLĄSK. Prace:
• fotoreportaże (od 3 do 7 zdjęć)
• krótkie filmy (max. 2 min)
• fotokasty (max. 2 min)
można przesyłać od 1 lipca do 15 września przez stronę konkursową: https://obiektywnieslaskie.pl/.
Jak co roku nie narzucana jest interpretacji tematu, bo tyle pomysłów, ilu twórców, a każdy z nas odbiera Śląsk po swojemu. Niektórzy traktują go jako region historyczno-kulturowy, inni jako obecne województwo w jego jeszcze większej różnorodności; dla niektórych składa się on z mikroświatów, a dla innych jest całym światem; Jedni są stąd- inni przyjechali dawno/niedawno, a jeszcze inni wyjechali ze Śląska a mimo to odnajdują go już gdzie indziej, kultywując sentymentalnie jego tradycje, zwyczaje czy po prostu za nim tęskniąc. I czy oni wszyscy mogą czuć się Ślązakami? Dla każdego z nas ŚLĄSK znaczy coś innego….
Najlepsze prace tegorocznej edycji, podobnie jak w latach ubiegłych, wybierze wybitny skład jurorski: Tadeusz Rolke (najwybitniejszy przedstawiciel fotografii reportażowej w Polsce), Tomasz Sikora (jeden z najbardziej znanych fotografów reklamowych i artystycznych), Adam Sikora (operator filmowy, reżyser, fotograf, malarz), Antoni Cygan (malarz, prof. sztuki, wykładowca ASP w Katowicach) oraz Jacek Joostberens (grafik, prof. sztuki, adiunkt w katedrze w Katedrze Sztuk Pięknych i Użytkowych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej).

Wszystkie prace będą zamieszczane regularnie na stronie projektu: www.obiektywnieslaskie.pl, poprzez którą można głosować na swoje ulubione prezentacje i w ten sposób współdecydować o nagrodzie publiczności.

Na laureatów czekają atrakcyjne NAGRODY m.in.:
• aparat FUJIFILM X-T50 z obiektywem XC15-45mm od firmy FujiFilm,
• drukarka do profesjonalnych wydruków firmy Epson Polska
• vouchery na sprzęt fotograficzny o łącznej wartości 4000 zł
• statyw firmy Manfrotto Befree GT Xpro
• trzydniowe pobyty dla 2 os. w nadleśnictwach RDLP w Katowicach
• nagroda finansowa o wartości 700 od firmy Szyb Maciej
• roczne prenumeraty magazynu o fotografii Digital Camera Polska
• vouchery na wydruki od firmy Laboratorium Fotosilesia
• vouchery na fotoksiążkę w EmpikFoto
• wejściówki do Kopalni Guido w Zabrzu oraz Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku
Regulamin dostępny na stronie: https://obiektywnieslaskie.pl/regulamin/
Będzie to edycja wyjątkowa, nie tylko ze względu na przypadający jubileusz. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym z MKiDN, woj. śląskiego i Miasta Katowice w tym roku projekt zostanie rozszerzony o filmy o fotografii – czyli wywiady z wybitnymi fotografami oraz bezpłatne warsztaty fotograficzne, a także o publikację podsumowującą 15 lat, prezentującą najlepsze prace minionych i obecnej edycji.
Wielki finał projektu w październiku w katowickim NOSPR-ze, gdzie zostanie podsumowana XV edycja, ale również zaprezentowana wystawa, która następnie odwiedzi wiele prestiżowych miejsc naszego województwa m.in. NOSPR, Akademię Muzyczną w Katowicach, kino Kosmos czy katowicki dworzec PKP.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Śląskiego i Miasta Katowice.