Obiektywnie Śląskie serdecznie zaprasza na drugie warsztaty fotograficzne w ramach XV edycji projektu pt. Jak być ogniem, a nie ćmą czyli jak oryginalnie konstruować reportaż fotograficzny?, które poprowadzi wybitny fotograf, z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem współpracy z międzynarodowymi i polskimi tytułami prasowymi TOMASZ TOMASZEWSKI. Warsztaty odbędą się w sobotę 23.11.2024, są bezpłatne, całodniowe, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, uczestnicy warsztatów zostaną wybrani po przesłanym wcześniej portfolio najpóźniej do 13.11.2024. Więcej informacji poniżej:
Jak być ogniem, a nie ćmą-warsztaty fotograficzne
Wstęp:
Reportaż fotograficzny wydaje się być tą formą wypowiedzi, która wytrzymała próbę czasu i choć już tak wiele zostało pokazane, ciągle pozostaje wiarygodnym, ciekawym, oryginalnym i wszechstronnym środkiem przekazu.
Warsztaty przeznaczone są dla entuzjastów, którzy posiadają podstawową wiedzę na temat fotografii, opanowali zagadnienia techniczne i poszukują sposobów, aby wyzwolić się z prostego dokumentowania rzeczywistości, zastępując zwykłe zdjęcia fotografiami intrygującymi. Takimi, które prowadzą do refleksji, dają bodziec naszej wyobraźni wywołując wrażenie obcowania z obrazem oryginalnym i godnym zapamiętania, ułożonym w spójną czytelną wypowiedź.
Znajdziesz odpowiedzi:
Jak uczynić z fotografii inną formę naszego myślenia?
Jak rozbudzić spontaniczność widzenia, aby rejestrowany obraz odzwierciedlał stan umysłu, aby fotografia określała nas i nasz stosunek do świata?
Jak w końcu ułożyć długi szereg zdjęć, aby jasno myśl wyrażały?
A także:
Jak sprawić, aby nasze fotografie przemawiały do odbiorcy, by je docenił i na długo zapamiętał?
Jak postępować, aby zdjęcia nie były jedynie zapisem potocznych doświadczeń, naturalnych faktów?
Innymi słowy – jak patrzeć, aby zobaczyć otaczającą nas rzeczywistość w oryginalny, intrygujący sposób?
Wiedza, która otwiera oczy
Zapraszamy na ekskluzywne zajęcia, podczas których znajdziecie odpowiedź na powyższe pytania i wiele innych. Ta propozycja powinna zainteresować każdego, kto rozumie istotę fotografii oraz docenia jej wizualną atrakcyjność. Prowadzi je profesjonalny fotograf, z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem współpracy z międzynarodowymi i polskimi tytułami prasowymi, w tym ponad dwadzieścia lat z „National Geographic Magazine”. Fotograf, który otwarcie dzieli się wiedzą i otwiera innym oczy.
Dla kogo?
Dla każdego, kto chce świadomie fotografować i układać z fotografii spójne historie. Inspiracje: architektura, ulica, ludzie – to się przyda każdemu.
Program zajęć
Proponowany warsztat pozwoli łatwiej uporać się z zagadnieniami, które raczej wcześniej niż później staną przed każdym entuzjastą fotografii. Są wśród wielu między nimi takie jak:
Co prowadzi do powstawania zdjęć dobrych, a właściwie tych najlepszych?
Jak rozumieć i rozumnie używać takich składowych obrazu jak, treść, forma i kompozycja, metafora, zagadka wizualna?
Jak powinien wyglądać warsztat pracy fotografa, jakiego sprzętu używać powinien, jakich obiektywów, jakich aplikacji do obróbki zdjęć?
Gdzie i jak poszukiwać tematów oryginalnych, ciekawych wizualnie i dających zadowolenie naszemu intelektowi?
Jak poszukiwać zdjęć najlepszych. Jak je wybierać, porządkować i układać, aby otrzymać czytelny przekaz?
Jakie funkcje powinna spełniać dzisiejsza fotografia, wiedząc jak dużo się w tej kwestii zmieniło od czasu jej wynalezienia?
Prowadzący
Warsztaty będzie prowadził TOMASZ TOMASZEWSKI. Posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Wykorzystuje swoje trzydziestoletnie doświadczenie w pracy dla największych tytułów prasy polskiej i światowej, w tym ponad dwadzieścia lat fotografowania dla magazynu National Geographic, doświadczenie zebrane podczas pracy jako juror konkursów fotograficznych, w tym trzykrotnie World Press Photo, oraz kilkuset przeprowadzonych warsztatów fotograficznych. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: „Stern”,”Paris Match”, „GEO, New York Times”, „Time, Fortune”, „Vogue”, „Die Zeit”, „Elle”. Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie – inni ludzie tacy jak my, W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości, To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych.
Jak być ogniem, a nie ćmą – czyli jak oryginalnie konstruować reportaż fotograficzny.
Data: 23.11.2024 (sobota), godzina: całodniowe 9:00-18:00/19:00, miejsce: Katowice (dokładna lokalizacja zostanie podana osobom, które zakwalifikują się na warsztaty).
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ:
Liczba osób na warsztatach jest ograniczona, dlatego też osoby chętne do udziału w warsztatach prosimy o przesłanie najpóźniej do 13.11.2024 na adres koordynator projektu Obiektywnie Śląskie: kokolus@obiektywnieslaskie.pl lub obiektywnieslaskie@gmail.com dziesięciu wybranych zdjęć pojedynczych lub takich, które stanowią zalążek reportażu tematycznego. Powinny one spełniać następujące techniczne wymagania:
format jpg,
dłuższy bok 3000px,
rozdzielczość 300dpi,
przestrzeń barwna Adobe RGB.
Tegoroczna 15 edycja projektu Obiektywnie śląskie jest wyjątkowa, nie tylko ze względu na przypadający jubileusz. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym z MKiDN, woj. śląskiego i Miasta Katowice w tym roku projekt został rozszerzony o filmy o fotografii – czyli wywiady z wybitnymi fotografami oraz bezpłatne warsztaty fotograficzne, a także o publikację podsumowującą te 15 lat, prezentującą najlepsze prace minionych i obecnej edycji.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Śląskiego i Miasta Katowice.