Ostatnie lata pokazują jak nasz mocno przemysłowy region się zmienia.

W miejsce kominów, pieców hutniczych czy szybów kopalnianych powstają nowoczesne apartamenty, wielkie kompleksy szklanych biurowców lub galerie handlowe. Oczywiście dobrą rzeczą jest fakt że nasze miasta się zmieniają i rozwijają lecz nie można zapominać o tym co przyczyniło się do tego rozwoju.

Ciężki przemysł który niegdyś dominował w naszym regionie teraz ustępuję stopniowo miejsca dla centrów biznesowych, dlatego też warto zadbać o to co pozostało żeby pamiętać co było przed szklanymi biurowcami.

Cieszy to że miasta starają się adoptować postindustrialne obiekty i mają jakieś pomysły żeby te miejsca nie zostały zapomniane.
Szyb Pułaski kopalni KWK Wieczorek dostał taką szanse od miasta Katowic, w przeciwieństwie do KWK Boże Dary lub stara cementownia Grodziec.
Elektrociepłownia Szombierki po wielu komplikacjach w końcu ma możliwości by przyciągnąć większe ilości zwiedzających.
Jednym z najlepszych przykładów co dobrego można zrobić z obiektami postindustrialnymi  jest teren kopalni KWK Katowice, gdzie nad okolicą dominuje szyb Warszawa II, obecnie pełniący role tarasu widokowego dla Muzeum Śląskiego.
Takie sukcesy przy adoptowaniu starych obiektów dają nadzieje że w przyszłości znajdzie się jeszcze więcej chętnych na to żeby ratować to pozostało po przemysłowej historii Śląska.

Co to za panorama miasta gdy nie będzie widać tam żadnego szybu