Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce pojawił się 4 marca. Kilka tygodni później liczba osób chorych zaczynała rosnąć lawinowo. Tylko do 1 lipca było to już prawie 35 tys. osób. Zmarło blisko 1,5 tys. Koronawirus i obostrzenia sanitarne, które wprowadzono diametralnie zmieniły obraz naszego życia, przynajmniej na kilka tygodni. Wśród społeczności było jednak widać solidarność. Dla przykładu w Jaworznie mieszkańcy utworzyli grupę „KoronaJaworzno”. Zajmowała się wydawaniem posiłków dla osób potrzebujących i bezdomnych, czy sprzątaniem mieszkań osobom starszym i schorowanym. Do pomocy medykom zaangażowali się niemal wszyscy – masowa produkcja przyłbic i fartuchów ochronnych dla służby zdrowia ruszyła w każdym mieście. Pomagali też naukowcy, produkując przyłbice za pomocą drukarek 3d. Niestety, przez kilka tygodni nie mogliśmy uczestniczyć w masowych imprezach. Tegoroczne Śniadanie Metropolitalne w Katowicach odbywało się w formie korespondencyjnej, zaś Msze Święte z okazji Wielkiej Niedzieli przeprowadzono bez udziału wiernych, były transmitowane w internecie.

 

Opisy prac:

01: Jaworzno. Wolontariusze z grupy KoronaJaworzno pomagają sprzątać mieszkanie jednej z potrzebujących osób.

02: Katowice. Pracownik Sądu Okręgowego wywiesza kartkę z informacją, że sąd jest zamknięty.

03: Mieszkańcy Jaworzna utworzyli grupę „KoronaJaworzno”. Kilka razy w tygodniu rozdawali ciepły posiłek bezdomnym i potrzebującym w różnych dzielnicach miasta.

04: Niedziela Wielkanocna. Msza Św. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Msza odbywała się bez udziału wiernych. Transmitowano ją w telewizji i internecie.

05: Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne. Katowice. W tym roku było dowożone bezpośrednio do domów.

06: Zabrze. Pracownicy Politechniki Śląskiej przygotowują przyłbice za pomocą drukarek 3d. W tle słynne zdjęcie na którym widnieje prof. Religa i jego asystent.

07: Mariusz – niepełnosprawny wolontariusz KoronaJaworzno pomaga zdjąć skafander ochronny wolontariuszce Angelice. Wszystko podczas wydawania posiłków osobom bezdomnym i potrzebującym w dzielnicy Szczakowa w Jaworznie.