Po ponad 70 latach w Będzinie znów zawisł szyld w języku jidisz. 6 września 2015 r przy ulicy Modrzejowskiej 44 w Będzinie otwarto Cafe Jerozolima.

– Choć nie brakuje miejsc, które przypominają o 650-latach wspólnej, polsko-żydowskiej historii, pomyślałem, że czas na radosny,  ?żywy? pomnik. Miejsce, gdzie pachnie cynamonem, jest gwarno i jak w wehikule czasu można przenieść się do tego Będzina, który przed laty zwany był ?Jerozolimą Zagłębia?. Mieszkało tu przecież niegdyś 30 tys. Żydów – przypomina Adam Szydłowski, menedżer lokalu.

Cafe Jerozolima w kamienicy rodziny Lemel

Niezwykła kawiarnia powstała w kamienicy należącej do rodziny Lemel. Mieszkający w Izraelu właściciel budynku, ponad 70-letni Bernard Lemel, ze wzruszeniem przyjął propozycję Szydłowskiego, aby w jego rodzinnym domu podjąć próbę ożywienia historii miasta. Na centralnej ścianie lokalu zawisł obraz jego dziadka, przedwojennego właściciela kamienicy.

– Wszystkie pamiątki, zdjęcia, przedmioty i dokumenty, które obejrzeć można na kredensach, półkach czy ścianach Cafe Jerozolima, to oryginalne, będzińskie ślady żydowskiej historii gromadzone przez 30 lat. Część podarowana przez znajomych, część wyszperał na targach staroci, inne przywieźli ze sobą dawni mieszkańcy Będzina lub ich potomkowie. Co roku, w okolicach września, zjeżdżają w swoje rodzinne strony, by brać udział w obchodach upamiętniających tragiczne wydarzenia – opowiada Adam Szydłowski.

Kilkadziesiąt osób z Izraela, Peru, Włocha, Australii i USA

W uroczystości otwarcia Cafe Jerozolima oprócz mieszkańców Będzina, brało udział kilkadziesiąt osób z Izraela, Włoch, Peru, Australii i Stanów Zjednoczonych. Adam Szydłowski ,menedżer lokalu to będziński samorządowiec Od lat działa na rzecz upamiętnienia i zachowania śladów kultury oraz historii Żydów w Zagłębiu. Odkrył dom Modlitwy Mizrachi, Dom Modlitwy Cukermana. Zajmował się organizacją rekonstrukcji historycznych dotyczące historii Żydów z Będzina, Dni Kultury Żydowskiej. Doprowadził do wydania pamiętnika Rutki Laskier.

Źródło Wyborcza Sosnowiec