Dwór górecki był obszerny, bardzo stary, bez przesadnych wygód, urządzony z nobliwą prostotą. (…) Grube kamienne mury, bielone ściany, jasne tapety w salonie, podłogi z heblowanych desek i piece kaflowe w pokojach.(…) lodowany w zimie, przyjemnie chłodny w upalne lato.

Dwór Kossaków to dawna posiadłość Zofii Kossak – znanej pisarki, kupiony jeszcze przez jej rodziców. Przez wiele lat był regionalnym centrum kultury i sztuki – Kossaków odwiedzali m.in. Jan Parandowski, Wojciech Kossak i Jerzy Kossak (uznani polscy malarze), Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), czy poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Każda z tych postaci pozostawiła po sobie w Dworze Kossaków pamiątki, każda jest częścią historii tego miejsca.

Dwór obecnie powinien być centrum kultury i sztuki nie tylko Gminy Brenna, ale również całego regionu. To ciekawe miejsce o wspaniałej historii i ogromnym potencjale. Niestety, jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.

Obecnie Dwór Kossaków jest zamknięty, stan techniczny nie pozwala na pokazywanie wnętrz, czy organizowanie tam imprez. Problemem są pieniądze, Powiat Cieszyński nie dysponuje budżetem, który pozwoliłby na remont tego miejsca i przywrócenie mu dawnej świetności.