Finał VI edycji konkursu Obiektywnie śląskie w Centrum Scenografii Polskiej

 W piątkowy wieczór, 16 października 2015r. w budynku Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego miał miejsce uroczysty finał VI edycji konkursu Obiektywnie śląskie.  Wydarzenie zgromadziło zarówno uczestników, sponsorów, patronów medialnych i instytucjonalnych tegorocznej edycji konkursu a także pasjonatów fotografii z całego regionu. W sumie ponad 150 osób wypełniło piękne, industrialne wnętrze CSP.

Finał otworzył wicedyrektor Muzeum Śląskiego (partnera wydarzenia) Andrzej Kowalski, następnie prowadzący galę finałową Anna Kokolus i Adam Skowron ze Stowarzyszenia Projekt Śląsk po przywitaniu wszystkich zebranych, przypomnieli jaki motyw przewodni towarzyszył tegorocznej edycji, a było nim hasło „W poszukiwaniu tożsamości” oraz że w tym roku uczestnicy konkursu odnosili się w swoich artystycznych poszukiwaniach do historii regionu, małej ojczyzny, a także historii rodzinnych –  tego wszystkiego, co miało wpływ na to, kim teraz jesteśmy. W VI edycji konkursu wzięło udział 122 pasjonatów fotografii i filmu, napłynęło 164 prac konkursowych, w tym 145 fotoreportaży (858 zdjęć), 9 filmów i 10 fotokastów.

Prezes Stowarzyszenie Projekt Śląsk Tomasz Pietrzykowski oraz inicjator konkursu Obiektywnie śląskie Marek Migalski podziękowali wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji, że zechcieli podzielić się z nami swoją wizją Śląska, że poprzez fotografię czy film zmierzyli się z niełatwym tematem tożsamości.

W imieniu selekcjonerów konkursu wystąpiła Danuta Dura-Kowalik (Kierownik Działu Fotografii Muzeum Śląskiego), która podkreśliła, iż cieszy ją fakt, że tego typu inicjatywy społeczne cieszą się takim zainteresowaniem i  że sam temat poszukiwania tożsamości śląskiej jest jak udowadnia to konkurs problemem niezwykle aktualnym i nadal interesującym. Pierwszego etapu oceny prac dokonywali również: Magdalena Jodłowska, Tomasz Woźniczka i Michał Kawecki.

Grono jurorskie reprezentował Jacek Joostberens. Przypomnijmy, iż obok niego prace laureackie wybierali również Lech Majewski, Adam Sikora oraz Antoni Cygan. Jacek Joostberens zaznaczył, iż  w tym roku uczestnicy konkursu musieli sięgnąć  do tego, co miało i ma wpływ na naszą tożsamości i tym samym mogli podzielić się z nami, tym, co jest im najbliższe. Nie było łatwo wyłonić zwycięzców tegorocznej edycji, gdyż zdania jurorów były dość podzielone, ale wygrały prace, które najpełniej odnosiły się do zadanego tematu i do samej koncepcji reportażowej konkursu.

Podczas tegorocznej gali finałowej swoja premierę miał album, będący pokłosiem 5 lat konkursu Obiektywnie śląskie. Album zawiera zdjęcia wszystkich dotychczasowych laureatów i tym samym prezentuje niezwykle oryginalne i różnorodne spojrzenia na nasz region. Publikacja opatrzona została słowem wstępnym Lecha Majewskiego i Jacka Joostberensa, w którym jurorzy podsumowują 5 dotychczasowych lat konkursu. Nad wydaniem publikacji pracowały Anna Kokolus oraz Ewelina Połeć, opiekę merytoryczną sprawował Jacek Joostberens, a mogła się ona ukazać dzięki wsparciu Urzędu Miasta Katowice.

Na zakończenie zaprezentowano wszystkie fotokasty i filmy konkursowe a także odsłonięta została wystawa najlepszych fotoreportaży edycji 2015r, którą w budynku Centrum Scenografii Polskiej będzie można oglądać do 15 listopada, a następnie tradycyjnie w wielu innych miejscach województwa śląskiego, w  tym Akademii Muzycznej, Dworcu PKP w Katowicach.

Przypomnijmy, iż nagrodami w tegorocznym konkursie były: nagrody pieniężne o łącznej wartości 3000 zł (dla laureatów pierwszych miejsc), pięć dwudniowych pobytów dla dwóch osób w leśniczówce Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, statyw firmy Manfrotto,  torba fotograficzna, pokrowiec na lustrzankę oraz głowica statywowa marki Vanguard, kupony o wartości: 300 PLN, 200 PLN i 150 PLN na zakupy w firmie wramach.pl, vouchery o wartości 150 PLN na zakupy w sklepie fotozakupy.pl, Turbogolf oraz wejściówki do Kopalni Guido, 3 roczne prenumeraty miesięcznika o fotografii Digital Camera Polska, pamiątkowe obramowane zdjęcia fotoreportaży od firmy Fotonet oraz gadżety (koszulki, torby) od gryfnie.

Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w konkursie i podzielenie się z nami swoją wizją Śląska. Do zobaczenia za rok!

 

FINALIŚCI VI EDYCJI KONKURSU OBIEKTYWNIE ŚLĄSKIE

 

FOTOREPORTAŻE:

I MIEJSCE „Ramzes” autor: Marcin Urbanowicz https://www.obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1286/ramzes

I MIEJSCE „Rugbyści” autor: Krzysztof Gołuch

http://www.obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1395/rugbisci

II MIEJSCE „Wiejskość miast” autor: Tomasz Motłoch

http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1379/wiejskosc-miast

III MIEJSCE „Pan Józef” autor: Maciej Goliszewski

http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1370/pan-jozef

 

WYRÓŻNIENIA:

„Chrystusie” autor: Agnieszka Tłoczkowska

http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1355/chrystusie

„Słońce nad Barbarą” autor: Michał Kaczorek

http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1380/slonce-nad-barbara

„Moje miejsce” autor: Katarzyna Loth

http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1432/moje-miejsce

„Widoki” autor: Maciej Mutwil

http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1425/widoki

„Odczarowane podwórka” autor: Anna Stachura-Piechocka

http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1300/odczarowane-podworka-z-historia-w-tle

„Architektoniczna tożsamość Śląska” autor: Michał Janda

http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1410/architektoniczna-tozsamosc-slaska

„Zmysłowe Katowice” autor: Krzysztof Przybysz

http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1326/zmyslowe-katowice

 

„Dożynkowe przygotowania” autor: Błażej Duk

http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1409/dozynkowe-przygotowania

 

 

FOTOKAST:

I miejsce „Podobo mi się to” Bartłomiej Zylla

http://obiektywnieslaskie.pl/fotokast/1322/podobo-mi-sie

Wyróżnienia:

„W poszukiwaniu tożsamości” Marek Locher

http://obiektywnieslaskie.pl/fotokast/1317/w-poszukiwaniu-tozsamosci

„Tajemnice” Agnieszka Zmuda

http://obiektywnieslaskie.pl/fotokast/1436/tajemnice

„Zwyczajny materiał”  Ewa Niewiadomska, Piotr Wójcik

http://obiektywnieslaskie.pl/fotokast/1385/zwyczajny-material

 

 

FILMY

Wyróżnienia:

„Melodia codzienności” Igor Jasiołek, Kamil Plewniok

http://obiektywnieslaskie.pl/wideo/1360/melodia-codziennosci

„Anioł Erwina” Karolina Rogosz

http://obiektywnieslaskie.pl/wideo/1354/aniol-erwina

„Krystyna” Natalia Jonderko

http://obiektywnieslaskie.pl/wideo/1313/krystyna

 

NAGRODA PUBLICZNOSCI:

INDUSTRIADA-  Anna Ścigaj- 734 głosy

 

NAJGRYFNIEJSZY OPIS:

W poszukiwaniu tożsamości- Marek Locher

Podobo mi się to- Bartłomiej Zylla

Pokolenie- Kamila Ptaszyńska

http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1296/industriada