Finał II edycji konkursu w Altusie

Wielki finał II edycji „obiektywnie śląskie” odbył się w ubiegłą sobotę 22 października 2011r. w Atrium budynku Altus w Katowicach . Uroczystość uświetnili swoją obecnością członkowie jury: Lech Majewski oraz Jacek Joostberens, sponsorzy: europarlamentarzysta dr Marek Migalski , przedstawiciele firmy Art Design; patroni instytucjonalni i medialni projektu oraz licznie zebrani uczestnicy II edycji.

Wszyscy laureaci konkursu otrzymali wycieczki do Brukseli. Nagroda rzeczowa-statyw firmy Manfrotto trafił do laureatki, której aż dwie prace zostały docenione przez jury konkursu. Ponadto, jak przyznali zgodnie zwycięzcy tej edycji, największym wyróżnieniem dla nich był fakt, iż prace były oceniane przez tak zacny skład jurorski oraz że zostały zaprezentowane w formie wystawy, którą będzie można oglądać jeszcze przez 2 tygodnie w Altusie. O kolejnych miejscach ekspozycji wystawy będziemy informować na bieżąco.

Lech Majewski przyznał, iż obawiał się początkowo, że wszystkie prace będą sztampowo podchodziły do tematu Śląska, niemniej jednak bardzo pozytywnie zaskoczyła go świeżość i nowatorstwo prac uczestników, którzy nawet tematy wielokrotnie już omawiane i prezentowane, pokazali zupełnie w innym świetle . Jak sam powiedział : „Miałem w ręcz wielki problem z wyselekcjonowaniem najlepszych prac, gdyż tak wiele fotoreportaży mi się podobało- ale wymogi regulaminu konkursu były nieubłagane (…)”.

Tego typu inicjatywy są dla Jacka Joostberensa świetną okazją do prezentacji Śląska w zupełnie inny, nowatorski sposób- odbiegający od tego, jaki na codzień prezentują osoby zwłaszcza spoza tego regionu. Poza tym, jak dodał, ucieszył go fakt, iż napłynęło tak wiele fotoreportaży dotyczących nie tylko tego Śląska w rozumieniu regionu historycznego, ale całego województwa.

Na konkurs napłynęło ponad 250 fotoreportaży, co jest niesamowitym wynikiem w porównaniu z pierwszą edycja konkursu.

Lista zwycięzców poniżej, wszystkim serdecznie gratulujemy !

Kategoria Śląskie tradycyjne:

I miejsce „Śląski futbol-składnik sukcesów”: Marek Locher

II miejsce „Miejsce Daniela”: Wojciech Kukuczka

III miejsce „Ostatnia furmanka”: Angelika Witkowska

Wyróżnienia w kategorii śląskie tradycyjne:

„Lipiny”- Michał Górecki

„Procesja konna”- Karolina Jonderko

„ Ostatnia tona węgla”- Ewelina Tomala

Kategoria Śląskie nowoczesne:

I miejsce „Kopalnioki i szklaki śląskiej architektury nowoczesnej”: Karolina Turos

II miejsce „Cyrk przyjechał” : Weronika Twardowska

III miejsce „Zbliżenie na Śląsk” : Karolina Turos

Wyróżnienia w kategorii śląskie nowoczesne:

„Lato w mieście”- Tomasz Zdulski

„Patek- wyjazdy i powroty”- Piotr Tomala

Nagroda publiczności trafiła do Krzysztofa Stręciocha za fotoreportaż „Z biegiem lat”, który otrzymał 1168 głosów internautów!

Medialne echa finału obiektywnie śląskie: TVP Katowice, TV Silesia, MMSilesia