W związku 10. urodzinami Obiektywnie śląskie zaplanowaliśmy w tym roku dla Was sporo atrakcji. Jedną z nich są warsztaty fotograficzne ze znanymi i cenionymi fotografami.
W sobotę 25 maja zapraszamy na warsztaty fotograficzne z fotografii streetowej z Tomkiem Sikorą, które odbędą się w godzinach: 10:00-18:00 w Katowicach. Warsztaty będą podzielone na część szkoleniową, praktyczną (spacer po mieście) oraz konsultacyjną (omówienie fotograficznych dokonań dnia). Prosimy o zabranie aparatów cyfrowych i laptopów.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednakże z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, decydować będzie charakter zgłoszeń.
Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach, to wyślij nam swoje fotograficzne dossier (kilka zdjęć charakteryzujących Twoje spojrzenie na fotografię) oraz 1-2 zdania dlaczego chciałbyś wziąć w nich udział. Zgłoszenia na maila: konkurs@obiektywnieslaskie.pl przyjmujemy do 20 maja.
Tomek Sikora
Fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 84 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii gdzie mieszkał przez wiele lat. Autor międzynarodowych kampanii reklamowych dla Hoteli Sheraton, Intercontinental, Singapore Airlines, Reebok a także dla takich gigantów mody jak Armani czy Prada. Wystawy jego prac prezentowane były w Europie, Azji, USA i Australii. W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. W 2009 roku, nakładem wydawnictwa ZNAK ukazał się album „Tomek Sikora światłoczuły” zawierający kilkaset zdjęć oraz wiele anegdot. W 2011 roku powstał album „Fryderyk Chopin. nastroje kompozytora w obrazach fotograficznych Tomka Sikory. W 2014 Boni libri wydaje album „Cztery pory roku”. W ubiegłym roku Agora wydała książkę KAPITALNIE – Tomek Sikora w rozmowach z Dorotą Wodecką bogato ilustrowaną najważniejszymi zdjęciami autora.
W poszukiwaniu tego co wyjątkowe, Sikora wędruje z aparatem po świecie od ponad 30 lat. Tajniki sztuki fotografowania poznawał podczas rocznej praktyki w paryskim studiu Kodaka. Już wtedy dostrzeżono jego wyjątkową zdolność zatrzymywania w kadrze ulotnych obrazów rzeczywistości. Z wędrówek po ulicach Paryża przywiózł do Polski kilka tysięcy pełnych barw slajdów, które otworzyły mu drogę do kariery reporterskiej w Tygodniku Ilustrowanym Perspektywy. Z magazynem współpracował przez blisko 10 lat. Jednocześnie tworzył zdjęcia do kalendarzy LOT i FSO stawiając pierwsze kroki na polu fotografii reklamowej. W tym okresie powstał również jeden z jego najbardziej rozpoznawalnych projektów „Alicja w krainie Czarów” – cykl czarno-białych fotografii kolorowanych aerografem. W 1982 roku, nie widząc dalszej możliwości rozwoju w ogarniętej stanem wojennym Polsce wyjechał do Australii, gdzie prowadził warsztaty w Victorian Collage of Arts i sukcesywnie rozwijał swój warsztat zarówno w obszarze fotografii reklamowej, jak również artystycznej. Od połowy lat dziewięćdziesiątych swój prywatny czas dzieli pomiędzy Polskę i Australię, natomiast jego działalność fotograficzna nabrała prawdziwie międzynarodowego charakteru.
Jak sam mówi, fotografia jest dla niego nieustannym poszukiwaniem, w którym nie ma granic, pod warunkiem, ze fotograf sam ich sobie nie wyznacza.
***
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury