Jury

Lech Majewski

reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz. Członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych i na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Jego dyplomem była nowela „Zwiastowanie” w filmie fabularnym „Zapowiedź ciszy”. Samodzielnym debiutem fabularnym Majewskiego stał się Rycerz (1980), wysoko oceniony w Wielkiej Brytanii i USA.

W czerwcu 2018 roku został członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która rokrocznie decyduje o rozdaniu oscarów.

Wyreżyserował takie filmy jak Wojaczek (uhonorowany ponad 20 nagrodami  m.in. Nagrodą Europejską w Strasburgu, a w Barcelonie Międzynarodowa Federacja Klubów Filmowych uznała Wojaczka za Najlepszy Niezależny Film Europejski roku 2000), Angelusa” – który również  otrzymał liczne nagrody m.in. nagrodę Grand Prix Camerimage oraz nagrodę im. Felliniego. Retrospektywy jego prac prezentowane były nie tylko w Polsce ale i w Nowym Yorku, Buenos Aires, Londynie i wielu innych światowych metropoliach. Film Młyn i Krzyż (2010r.) trafił do dystrybucji w kilkunastu krajach na świecie, zdobył m.in. nagrodę specjalną jury Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni 2011. Ostatnie dzieło Lecha Majewskiego to Onirica – Psie Pole (2013).

Więcej

Adam Sikora

reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych oraz fabularnych, fotografik, malarz, pedagog, doktor sztuki filmowej. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi (1988). Wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Jest autorem zdjęć do blisko dwudziestu filmów dokumentalnych i tyleż samo filmów fabularnych, z których zwłaszcza te realizowane wspólnie z Lechem Majewskim – Pokój saren (1997), Wojaczek (1999), Angelus (2001), Młyn o krzyż (2010), Jerzym SkolimowskimCztery noce z Anną (2008), Essential Killing (2010) i Piotrem Dumałą – Las (2009) przyniosły mu wiele prestiżowych nagród i powszechne uznanie. Za zdjęcia do filmu „Esential Killing” J. Skolimowskiego otrzymał Złote Lwy.

Najnowsze filmy Adama Sikory to Miłość w mieście ogrodów (2017) oraz Autsajder (2018).

Więcej

Jacek Joostberens

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach (1992-1997). Doktor habilitowany sztuki, profesor nadzwyczajny w Politechnice Śląskiej (Wydział Architektury, Katedra Sztuk Pięknych i Projektowych). Prowadzi pracownie: rysunku, druku wypukłego, typografii, projektowania graficznego i fotografii. Zajmuje się: grafiką artystyczną, grafiką projektową, scenografią, fotografią, wystawiennictwem.

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Laureat prestiżowych konkursów graficznych, m. in.: Nagrody Głównej w Międzynarodowym Triennale Grafiki „Idea – proces – przekaz” w Krakowie w roku 2012.

Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjach muzealnych. Brał udział wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce oraz za granicą. Stworzył kolekcje grafik m. in.: „Podróże przyziemne”, „Siły grawitacji”, „Wejścia – Wyjścia”, które były wielokrotnie nagradzane.

Jak mówi o sobie: „Sztuka była i jest dla mnie najważniejszym sposobem na życie”.

Więcej

Antoni Cygan

artysta malarz, profesor sztuki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Zamiejscowego Wydziału Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Tomasza Jury oraz w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja S. Kowalskiego. Od 1992 roku pracuje w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie prowadzi Pracownię Rysunku dla studentów lat II-V. Wybrany Rektorem Uczelni na kadencję 2012-2016, oraz 2016-2020.

Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, między innymi w Zabrzu, Katowicach, Gliwicach, Lionie, Helsinkach, Opawie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest autorem kilku cykli Drogi Krzyżowej w świątyniach w Zabrzu, Gliwicach, Licheniu oraz w Suzuka (Japonia). Zajmuje się również projektowaniem wnętrz kościołów.

Więcej