konkurs na fotoreportaż, film i fotokast

SKANSEN

Autor: Magdalena Pierwocha

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie pomaga poznać nam naszą śląską tożsamość, sięgnąć do naszych korzeni. Położony w zacisznym miejscu Parku Śląskiego, otoczony zielenią, skansen pozwala na chwilę przenieść się do czasów dawnych i zapomnieć o otaczającym nas na co dzień zgiełku miast. Dostarczając rozrywki i zabawy, uczy. Tutaj naprawdę można poznać tradycje Górnego Śląska.
W skansenie oprócz koncertów i wystaw, odbywają się rozmaite święta i imprezy tematyczne np. Dzień Miodu, Jarmark Produktów Tradycyjnych, Dzień Ziół, Dzień Rzemiosła, Dzień Kartofla, Dni Browaru, Dożynki, Zwierzęta w Zagrodzie. Imprezy te oprócz teoretycznego przedstawienia poszczególnych tematów często połączone są z warsztatami praktycznymi jak wspólne gotowanie wg śląskich przepisów i kończą się degustacją potraw, miodu, piwa.
W skansenie organizowane są pokazy i warsztaty tradycyjnego rzemiosła ludowego, których można się tutaj nauczyć - ceramiki, kowalstwa, pszczelarstwa, rzeźbiarstwa, tkactwa, wikliniarstwa.
W Parku można obejrzeć tradycyjne drewniane chaty, młyn, kościółek, szkołę.