konkurs na fotoreportaż, film i fotokast

Relacja z finału VI edycji Obiektywnie śląskie oraz lista laureatów

W piątkowy wieczór, 16 października 2015 r. w budynku Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego miał miejsce uroczysty finał VI edycji konkursu Obiektywnie śląskie.  Wydarzenie zgromadziło zarówno uczestników, sponsorów, patronów medialnych i instytucjonalnych tegorocznej edycji konkursu a także pasjonatów fotografii z całego regionu. W sumie ponad 150 osób wypełniło piękne, industrialne wnętrze CSP.
 
Finał otworzył wicedyrektor Muzeum Śląskiego (partner wydarzenia) Andrzej Kowalski, następnie prowadzący galę finałową - Anna Kokolus i Adam Skowron ze Stowarzyszenia Projekt Śląsk po przywitaniu wszystkich zebranych, przypomnieli, jaki motyw przewodni towarzyszył tegorocznej edycji, a było nim hasło - „W poszukiwaniu tożsamości” oraz, że w tym roku uczestnicy konkursu odnosili się w swoich artystycznych poszukiwaniach do historii regionu, małej ojczyzny, a także historii rodzinnych -  tego wszystkiego, co miało wpływ na to, kim teraz jesteśmy. W VI edycji konkursu wzięło udział 122 pasjonatów fotografii i filmu, napłynęło 164 prac konkursowych, w tym 145 fotoreportaży (858 zdjęć), 9 filmów i 10 fotokastów.
 
Prezes Stowarzyszenie Projekt Śląsk Tomasz Pietrzykowski oraz inicjator konkursu Obiektywnie śląskie Marek Migalski podziękowali wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji, że zechcieli podzielić się z nami swoją wizją Śląska, że poprzez fotografię czy film zmierzyli się z niełatwym tematem tożsamości.
 
W imieniu selekcjonerów konkursu wystąpiła Danuta Dura-Kowalik (Kierownik Działu Fotografii Muzeum Śląskiego), która podkreśliła, iż cieszy ją fakt, że tego typu inicjatywy społeczne spotykają się z takim zainteresowaniem i  że sam temat poszukiwania tożsamości śląskiej jest, jak udowadnia to konkurs, problemem niezwykle aktualnym i nadal interesującym. Pierwszego etapu oceny prac dokonywali również: Magdalena Jodłowska, Tomasz Woźniczka i Michał Kawecki.
 
Grono jurorskie reprezentował Jacek Joostberens. Przypomnijmy, iż obok niego prace laureackie wybierali również Lech Majewski, Adam Sikora oraz Antoni Cygan. Jacek Joostberens zaznaczył, iż  w tym roku uczestnicy konkursu musieli sięgnąć  do tego, co miało i ma wpływ na naszą tożsamości i tym samym mogli podzielić się z nami tym, co jest im najbliższe. Nie było łatwo wyłonić zwycięzców tegorocznej edycji, gdyż zdania jurorów były dość podzielone, ale wygrały prace, które najpełniej odnosiły się do zadanego tematu i do samej koncepcji reportażowej konkursu.
 
Po przemówieniach nadeszła chwila, na którą wszyscy czekali, uroczyste ogłoszenie wyników. Lista laureatów wraz z linkami do ich prac została zamieszczona poniżej.
 
Podczas tegorocznej gali finałowej swoją premierę miał album, będący pokłosiem 5 lat konkursu Obiektywnie śląskie. Album zawiera zdjęcia wszystkich dotychczasowych laureatów i tym samym prezentuje niezwykle oryginalne i różnorodne spojrzenia na nasz region. Publikacja opatrzona została słowem wstępnym Lecha Majewskiego i Jacka Joostberensa, w którym jurorzy podsumowują 5 dotychczasowych lat konkursu. Nad wydaniem publikacji pracowały Anna Kokolus oraz Ewelina Połeć, opiekę merytoryczną sprawował Jacek Joostberens, a mogła się ona ukazać dzięki wsparciu Urzędu Miasta Katowice.
 
Na zakończenie zaprezentowano wszystkie fotokasty i filmy konkursowe a także odsłonięta została wystawa najlepszych fotoreportaży edycji 2015r, którą w budynku Centrum Scenografii Polskiej będzie można oglądać do 15 listopada, a następnie tradycyjnie w wielu innych miejscach województwa śląskiego, w  tym Akademii Muzycznej, Dworcu PKP w Katowicach.
 
Przypomnijmy, iż nagrodami w tegorocznym konkursie były: nagrody pieniężne o łącznej wartości 3000 zł (dla laureatów pierwszych miejsc), pięć dwudniowych pobytów dla dwóch osób w leśniczówce Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, statyw firmy Manfrotto,  torba fotograficzna, pokrowiec na lustrzankę oraz głowica statywowa marki Vanguard, kupony o wartości: 300 PLN, 200 PLN i 150 PLN na zakupy w firmie wramach.pl, vouchery o wartości 150 PLN na zakupy w sklepie fotozakupy.pl, Turbogolf oraz wejściówki do Kopalni Guido, 3 roczne prenumeraty miesięcznika o fotografii Digital Camera Polska, pamiątkowe obramowane zdjęcia fotoreportaży od firmy Fotonet oraz gadżety (koszulki, torby) od gryfnie.
Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w konkursie i podzielenie się z nami swoją wizją Śląska. Do zobaczenia za rok!
 
FINALIŚCI VI EDYCJI KONKURSU OBIEKTYWNIE ŚLĄSKIE
 
FOTOREPORTAŻE:
I MIEJSCE „Ramzes” autor: Marcin Urbanowicz https://www.obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1286/ramzes
I MIEJSCE „Rugbyści” autor: Krzysztof Gołuch
http://www.obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1395/rugbisci
II MIEJSCE „Wiejskość miast” autor: Tomasz Motłoch
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1379/wiejskosc-miast
III MIEJSCE „Pan Józef” autor: Maciej Goliszewski
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1370/pan-jozef
 
WYRÓŻNIENIA:
„Chrystusie” autor: Agnieszka Tłoczkowska
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1355/chrystusie
„Słońce nad Barbarą” autor: Michał Kaczorek
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1380/slonce-nad-barbara
 „Moje miejsce” autor: Katarzyna Loth
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1432/moje-miejsce
„Widoki” autor: Maciej Mutwil
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1425/widoki
 „Odczarowane podwórka” autor: Anna Stachura-Piechocka
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1300/odczarowane-podworka-z-historia-w-tle
„Architektoniczna tożsamość Śląska” autor: Michał Janda
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1410/architektoniczna-tozsamosc-slaska
„Zmysłowe Katowice” autor: Krzysztof Przybysz
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1326/zmyslowe-katowice
„Dożynkowe przygotowania” autor: Błażej Duk
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1409/dozynkowe-przygotowania
 
FOTOKAST:
I miejsce „Podobo mi się to” Bartłomiej Zylla
http://obiektywnieslaskie.pl/fotokast/1322/podobo-mi-sie
Wyróżnienia:
„W poszukiwaniu tożsamości” Marek Locher
http://obiektywnieslaskie.pl/fotokast/1317/w-poszukiwaniu-tozsamosci
„Tajemnice” Agnieszka Zmuda
http://obiektywnieslaskie.pl/fotokast/1436/tajemnice
„Zwyczajny materiał”  Ewa Niewiadomska, Piotr Wójcik
http://obiektywnieslaskie.pl/fotokast/1385/zwyczajny-material
 
FILMY
Wyróżnienia:
„Melodia codzienności” Igor Jasiołek, Kamil Plewniok
http://obiektywnieslaskie.pl/wideo/1360/melodia-codziennosci
„Anioł Erwina” Karolina Rogosz
http://obiektywnieslaskie.pl/wideo/1354/aniol-erwina
„Krystyna” Natalia Jonderko
http://obiektywnieslaskie.pl/wideo/1313/krystyna
 
NAGRODA PUBLICZNOSCI:
INDUSTRIADA-  Anna Ścigaj- 734 głosy
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1296/industriada
 
NAJGRYFNIEJSZY OPIS:
W poszukiwaniu tożsamości- Marek Locher
Podobo mi się to- Bartłomiej Zylla
Pokolenie- Kamila Ptaszyńska
http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/1296/industriada
 
 

Kategorie: